İdil Şeker

İdil Şeker
Danışman, ICF Sertifikalı Yönetici Koçu/ACC

İzmir Amerikan Lisesi ve ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde MBA tamamladım.

Kariyerime Koç Topluluğu’nda Arçelik’te başladım. İlk olarak Finans’da başladığım yolculuğuma güzel tesadüflerle İnsan Kaynakları ile devam ettim. Buradaki 8 yıllık çalışma döneminde Dayanıklı Tüketim Grubu şirketlerinin birleşme dönemlerinde bulundum. Bu sayede İnsan Kaynakları organizasyonel ve kültürel değişim süreçlerinde etkin rol aldım.

Son olarak Merkezi İşe Alım ve Kariyer Yönetimi süreçlerinden de sorumlu merkez İnsan Kaynakları ve Kalite Müdürü rolünü yürüttüm.

2002 yılında Pepsi Bottling Group’a, Türkiye Organizasyon ve Gelişim Müdürü olarak geçtim ve ilerleyen yıllarda Satış İnsan Kaynakları, Satış Yetkinlikleri Gelişimi ve Organizasyonel Gelişim Kıdemli Müdürü, 2010- 2012 Nisan döneminde ise Güney Doğu Avrupa Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev aldım.

2012’de Yıldız Holding Ailesine İnsan Kaynakları Strateji ve Sistem Geliştirme Grup Direktörü olarak katıldım. Yıldız Holding bünyesinde 60 şirket için merkezi olarak tüm İnsan Kaynakları süreçlerinin tasarımını ve şirketlerde uygulanmasına liderlik ettim. Tüm Holding’de değişimi tetikleyen, fark yaratan ve basına yansıyan projelerimiz:

  •     Tüm seviye yöneticileri kapsayan Liderlik Yolculuğu Programları
  •     Usta-Çırak Ters Mentorluk Programı
  •     Biz Bize Departmanlar Arası Geribildirim Programı
  •     Senenin Yıldızları Ödül Programı
  •     Yıldızların Sesi Çalışan Bağlılığı Programı
  •     Bizz@Kampus Üniversite Öğrencilerine yönelik İşveren Makası Çalışmaları

2014 Eylül’den itibaren United Biscuit ingiliz firmasının satınalınması ile birlikte globalleşme çalışmalarında aktif rol aldım.

Kariyerim boyunca liderlik gelişimi, değişim yönetimi, organizasyonel dizayn, sistem/ süreç geliştirme, yetenek yönetimi çalışmalarına liderlik ettim.

Kurumsal yolculuğum devam ederken kendimden yeni bir ben yaratmak zamanı geldiğinde Adler’in koçluk programını tamamladım. ICF sertifikasını ve ACC unvanını alarak, 2 yıl boyunca Yıldız Holding’de kurum içi koç/mentor rolünü gönüllü olarak yürüttüm.

Bir çok üst düzey yöneticinin hayatına ayna tutarak kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlamak bana ayrı bir keyif veriyor. Bir kişideki bu yenilenme ve bakış açısı değişimi bütün organizasyonun iklimini değiştiriyor ve onlarca hayatı pozitif etkiliyor.

2015 yılında kişisel ilgi alanım takım koçluğu, ORSC (Organization Relationship and Systems Coaching ) programını tamamladım. Odağım Takımları güçlendirmek. Gelişim benim için hiç birmeyen bir yolculuk.