Hayatta harekete geçmediğimiz, kendimizi durdurduğumuz hangi alanlar var? Hiç düşündünüz mü?

Bazı davranışlarımız ile kendimizi sınırlıyoruz. Ve bunların bizi sınırladığının farkında bile değiliz. Ben bu davranışımı fark ettiğimde beni sınırladığını bile bilmiyordum. Çünkü bu yaklaşımımı karakterimin beni ben yapan bir alanı sanıyordum.

Merak ettiniz şimdi değil mi?

Ben herkesi kategorize ederdim. Benim arkadaş olacaklarım ve olmayacaklarım vardı. Fikrine değer verip dinlediklerim ve hiç dinlemeye uygun görmediğim için fikrini bilemediklerim. Daha görünüşünden karar verdiğim iyiler ve kötüler vardı.

İş yerinde ise partner olduklarım vardı, muhatap olmadıklarım. Bir projede çalışacakları yetenekli / yeteneksiz diye ayırır ona göre ekibi belirlerdim. Beğendiklerim ile partner olur iyi işler çıkartır, diğerlerini problemli gördüğüm için kavga eder veya zorla iş yapardım.

Bu yaklaşımlar size tanıdık geliyor mu? Eminim hepiniz o ya da bu sebeple insanları kategorize ediyorsunuz.

Bir de hayatı şuradan yaşamak var. Her insan eşsiz ve mükemmel ve onun dünyasını anlamaya çalıştığımda bana hayat eşsiz bir macera sunacak.

Dünyayı ve insanları böyle görmeye başlayınca ne oldu dersiniz? Hayatım zenginleşti. Meğer ben, kendi kendime sınırlar koyduğum ne kadar küçücük bir çevreye mahkum olmuşum. Herkesi dinlemeye, görmeye başladıkça fikirlerin zenginliği beni sarhoş etti. Sadece kendi fikrimi beğenen, onda ısrar eden, olmayınca bozulan İdil de yok oldu gitti.

Beğenmediklerim veya değerli görmediklerimle iletişime geçmemek için ne çok iş ertelemişim, yapmaktan vazgeçmişim. Böylece sonuca ulaşmamış, ortada kalan dolu konu olmuş.

Herkese değer verince yetenekli / yeteneksiz bakış açım da genişledi. İşleri delege etmekte de zorlanırmışım meğer. Benim gibi mükemmel yapan gözümde az olunca işleri de özgürce dağıtamıyor muşum. Şimdi insanlara güvenim arttı. Bu da hayatıma renk kattı.

Özgürüm şimdi ve herkesi özgür bıraktım. Sınırlar yok. Yetenek sınırsız, fikirler sınırsız, yaşam tarzları sınırsız. Sınırlar kalkınca insanın özüne ulaştım. Herkesin özü çok kıymetli ve uçsuz bucaksız bir deniz. Keşfedilmeyi bekleyen.

Sınırlarınızı fark edip aşmanız dileğiyle.