Performans deyince aklımıza hemen iş hayatı gelir. Özellikle iş yerinde şikayet ederek doldurduğumuz performans değerlendirme formları. Kimse değerini vererek, anlayarak yapmadığı için zorla yapılır.

Performansın sözlük tanımı başarı, verim, icraat ve sonuç olarak geçiyor. Hayat boyu insanın derdi başarı ve sonuç almak değil mi? Dolayısıyla hayat amacımız performans oluyor. Ancak çoğumuz istediğimiz sonuçlara ulaşmakta zorlanıyoruz. Hayatımıza şöyle objektif ve dürüstçe baksak tanımda da geçen icraatı yerinde ve yeterince yapmadığımızı görürüz. Sonuç için önce harekete geçmek lazım. Çoğumuz hayal ederiz, ne istediğimizi biliriz ama aksiyona geçmeyince nasıl sonuç gelsin?

Aksiyona geçmekte neler bizi durduruyor? Neden harekete geçemiyoruz? Bir bakalım.

Ben, beni durduran şeyi buldum. “Yeterli ve açık bilgi ihtiyacı”, tüm bilgiye sahip olmadan harekete geçememe veya ben bildiğim için başkasına güvenememe. Benim gibilerden bir çalışma istenir. Önce benim niye istendiğini bilmem lazım, amacı nedir, bu nasıl bir çalışma gerektirir. Sor, sorgula, emin ol. Öyle hemen he deyip birşey yapamam. Önce iyice araştırılacak, aklıma yatacak. Bu kimlere tanıdık geldi?

Bir de sezgisi olanlar var. Benimkinden biraz farklı. Onlar da net olmak isterler ama bu sefer ihtiyaç, bilgi değil de sezgileri ile bilme durumu. Onları durduran ise “Ben eminim bu iş böyle olmaz. Ben bu tür çalışmalardan anlarım, sezgilerim başka birşey söylüyor” ah bu yaramaz sezgiler. Kimleri sezgileri durduruyor bir düşünün bakalım.

Durun daha bitmedi ben ikiside değilim diyorsanız sizi yavaşlatan hisleriniz olmasın. “ Bugün iyi hissetmiyorum, işe başlayamam. Hiç keyfim yok, haftaya başlayalım. Bugün pek yorgunum yapamayacağım.” Yine duygusala bağladık. Hayatımız giden gelen duygularla dalgalanıp duruyor.

Şöyle bir düşünün bakalım. Hangisi sizde var ve bu sebeple yapacaklarınızı erteliyorsunuz? Kendinizi şöyle yatırın masaya ve dürüstçe tespit edin.

Bu üç tavrı durdurabilsek aksiyonlarımız güçlü ve anında olmaz mıydı?

İşin sırrı kendini fark etmekte. Sonra kendini ve beynini yönetmek kolay.

Haydi kendi kendimize itiraf etme zamanı.

Ve de sonra performans zamanı.

2016’yı kapatırken bu yılın son yazısında dileğim; 2017’nin yüksek performanslı, barış ve sevgi dolu olması.